Aktualności:
Dróżki kalwaryjskie na jesienną zadumę...
Dodano: 2018-11-03 09:14:59

Polska jesień, a zwłaszcza listopad to okres zadumy i nostalgii. W naszym kraju jest wiele interesujących miejsc, do których szczególnie warto się wybrać właśnie o tej porze roku. A może kilkugodzinny spacer wzdłuż krętych, wspinających się w górę dróżek wśród 42 kapliczek i kościołów w Kalwarii Zebrzydowskiej? To dróżki kalwaryjskie rozciągające się na przestrzeni ponad 6 kilometrów, wkomponowane w otaczające miasto góry, a przez co bardzo przypominają miejsca święte w Jerozolimie.

Dróżki są częścią Sanktuarium, które jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc pątniczych w Polsce oraz zaliczane do najciekawszych założeń krajobrazowo-architektonicznych w Europie.


Na dróżki kalwaryjskie składają się:

  • Dróżki Pana Jezusa z 28 stacjami w 24 obiektach;
  • Dróżki Matki Bożej (3 części: Boleści, Zaśnięcia, Wniebowzięcia) z 24 stacjami w 11 obiektach i 10 obiektach wspólnych z dróżkami Pana Jezusa;
  • Dróżki za zmarłych odprawiane na trasie i przy stacjach dróżek Matki Bożej;
  • Rzymska Droga Krzyżowa rozpoczynająca się przy kaplicy "U Piłata"

{loadmodule mod_panoramy_inv,Moduł artykułu - panoramy}Dodatkowym niepodważalnym argumentem za odwiedzeniem Kalwarii Zebrzydowskiej jest fakt, że od 1999 roku miejsce to znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO jako manierystyczny zespół architektoniczny i krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy. Najcenniejszym zabytkiem sakralnym w Kalwarii jest wizerunek Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kaplicy Zebrzydowskich. Tutaj też są odbywają imponujące inscenizacje Golgoty w okresie Wielkiego Tygodnia oraz niezwykle barwne misteria pasyjne w sierpniowy odpust Zaśnięcia i Wniebowzięcia NMP.

Samo miasteczko Kalwaria Zebrzydowska zostało założone w roku 1617 przez Mikołaja Zebrzydowskiego w malowniczym Pogórzu Makowskim. Nowe miasto zlokalizowano tuż obok ufundowanego wcześniej sanktuarium, jako zaplecze dla pielgrzymów. Do innych zabytków miasta godnych uwagi należą między innymi zamek w Zebrzydowicach, piękne kamieniczki z kramami odpustowymi oraz inne zabytkowe domy. Do zabytków świadczących o wysokiej kulturze duchowej należą dwie Pustelnie: Pięciu Braci Polaków i Świętej Rozalii.

Przyjedź do Kalwarii Zebrzydowskiej i zobacz przepiękny krajobraz kulturowy nacechowany wartościami duchowymi, w którym elementy przyrodnicze i dzieła artystyczne łączą się w harmonijną całość, a przepych architektury baroku umiejętnie wkomponowany jest w pejzaż natury.

Dowiedz się więcej na stronie Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym Kalwaria Zebrzydowska Klasztor oo. Bernardynów

{loadmodule mod_artgallery_inv,Moduł galerii zdjęć w artykule}

porót do listy