Aktualności:
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na Święto Soli
Dodano: 2019-06-01 09:14:56

„Sól w kuchni” – to temat przewodni tegorocznej, siedemnastej już edycji muzealnej imprezy plenerowej „Święto Soli”, która odbędzie się w dniu 9 czerwca na dziedzińcach Zamku Żupnego i w Ogrodzie Żupnym w Wieliczce.

Wydarzenie to przypomina o wielkim przedsiębiorstwie królewskim i wielowiekowej produkcji soli w Wieliczce. Jeżeli sól w kuchni, to i kuchnia żupna, której fragmenty można oglądać na dziedzińcu zamkowym. Była to najstarsza w Polsce, a może i na świecie, zakładowa stołówka, która karmiła nieodpłatnie pracowników żupy.

A jeżeli zgłodniejecie, to specjałów, nie tylko z dawnej kuchni, będzie można zakosztować np. w Karczmie u Żupnika.

Tradycyjnie też będą miały miejsce pokazy rzemiosł, które wpisały się w historię przedsiębiorstwa: warzenia soli, skręcania lin, lepienia garnków, czerpania papieru, kaligrafii, wyplatania koszy, wykuwania w metalu oraz wykonywania beczek.

Dzieci świetnie odnajdą się w solnych strefach edukacyjnych – na dziedzińcu zamku: ze stanowiskiem archeologicznym, zjazdem u liny, warsztatami z masą solną i malowaniem solniczek oraz w Ogrodzie Żupnym: z torem przeszkód i warsztatami dla młodych odkrywców. 

A jak sól, to i solniczki... Niesamowita wystawa solniczek w Zamku Żupnym będzie wspaniałym uzupełnieniem imprezy „Sól w kuchni”. Najnowszym eksponatem tej wystawy jest barokowy zestaw podróżny ze srebra złoconego z XVII w. oczywiście z solniczką, która była uważana za absolutnie niezbędną w podróży.

Ponadto w programie imprezy: koncerty Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Kopalni Soli „Wieliczka” i zespołu Słowiany oraz magiczny pokaz iluzjonistyczny z solą w tle Michała Kulika, efektowne eksperymenty z Kuźnią Wiedzy i Zabawa loteryjna „kosz z solą”.


Dowiedz się więcej na stronie Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

porót do listy