Aktualności:
Skarbiec Koronny na Wawelu w nowej odsłonie
Dodano: 2019-06-29 09:14:58

Zamek Królewski na Wawelu ponownie udostępnił do zwiedzania Skarbiec Koronny. Jego najpiękniejsze pomieszczenie, czyli Sala Kazimierzowska ma nową aranżację. Nowoczesne gabloty umożliwiły przywrócenie do ekspozycji kilku szczególnie wrażliwych zabytków, m.in. dwóch kościanych pastorałów z XI wieku odkrytych w roku 1961 podczas badań archeologicznych w opactwie Benedyktynów w Tyńcu. Powróciły także na wystawę dwa cenne hafty związane z Anną Jagiellonką – orzeł z jej monogramem oraz fragment szlaku obrusa ołtarzowego, darowanego przez królową w roku 1575, do Kaplicy Zygmuntowskiej. Ponadto zwiedzający w Sali Kazimierzowskiej w nowej odsłonie mogą podziwiać najcenniejsze zbiory złotnictwa i jubilerstwa.

Liczba obiektów eksponowanych zwiększyła się o ponad 50 % – w starych gablotach mieściło się ich około 200; obecnie wystawionych jest 321. Nowe gabloty powiększyły kubaturę wystawienniczą dwukrotnie, co umożliwia optymalne wyeksponowanie stale powiększającego się zbioru. Jedną z największych zmian w ekspozycji Skarbca, umożliwioną przez nowe gabloty jest aranżacja kredensowa. W Polsce jedynie w zbiorach wawelskich znajduje się na tyle bogaty zbiór manierystycznych i barokowych naczyń kredensowych, że można z nich zestawić kredens godny najznamienitszego pałacu. 

Sala Kazimierzowska wawelskiego Skarbca Koronnego usytuowana jest na parterze XIV-wiecznej wieży mieszkalnej zwanej Kurza Nogą. Obecnie mieści jedną z najważniejszych kolekcji kosztowności w naszym kraju. W sezonie letnim można zwiedzać tę imponującą ekspozycję w poniedziałki od 9.30 do 13.00, we wtorki i piątki od 9.30 do 17.00 oraz w soboty, niedziele i święta od 10.00 do 17.00. Bilety na określone godziny. Z powodów konserwatorskich obowiązują dzienne limity wejść.


Dowiedz się więcej na stronie Zamku Królewskiego na Wawelu
 

porót do listy