Aktualności:
Statkiem po trawie – wiosenna propozycja na weekend
Dodano: 2019-05-11 09:14:57

A może na wiosenny weekend wybrać się na rejs statkiem? A gdyby tak ten statek nie tylko płynął, a jeszcze jechał po trawie?

Tak, w Polsce to możliwe! W malowniczym przyrodniczo i mocno związanym z wodą województwie warmińsko-mazurskim ulokowany jest niesamowity Kanał Elbląski

Ten światowej klasy zabytek sztuki hydrotechnicznej łączy zachodnio-mazurskie jeziora z Zalewem Wiślanym. Jest unikalnym pod względem technicznym – w skali światowej – szlakiem wodnym. Oryginalność tej drogi wodnej polega na pokonywaniu różnicy poziomów o łącznej wielkości 100 metrów – przy pomocy systemu śluz i pochylni. Te ostatnie są szynowymi urządzeniami wyciągowymi napędzanymi mechanicznie siłą przepływu wody. Dzięki wykorzystaniu różnicy poziomu wód statek w pięciu miejscach jest przeciągany linami po szynach, na specjalnie skonstruowanym wózku. Taki system funkcjonuje już od ponad 150 lat w niezmienionej postaci, łącząc Elbląg, Iławę i Ostródę. Rejon Kanału, tereny bezpośrednio do niego przyległe i najbliższe okolice stanowią Obszar Chronionego Krajobrazu. Niepowtarzalne walory przyrodniczo-krajobrazowe, setki gatunków flory i fauny poznaje i podziwia tu corocznie tysiące turystów – pasażerów żeglugi wycieczkowej i indywidualnych wodniaków.

Zatem ciesz się wiosną, płynąc (i jadąc!) na statku po Kanale Elbląskim. A możliwości jest wiele.

Na przykład Żegluga Ostródzko-Elbląska proponuje następujące oferty rejsów po Kanale Elbląskim:

  • „Statkiem po trawie” na trasie Elbląg – Buczyniec lub Buczyniec – Elbląg (około 4 godzin i 40 minut)
  • „Szlakiem Kanału Elbląskiego” na trasie Ostróda – Miłomłyn lub Miłomłyn – Ostróda (około 2 godzin i 30 minut)
  • „Szlakiem dwóch pochylni” na trasie Buczyniec – Kąty – Buczyniec (około 2 godzin)

Propozycję pokonania pochylni na trasie Buczyniec – Kąty – Buczyniec (około 2 godzin) ma także dla Was statek „Bursztyn” w ofercie „Statkiem po trawie”. Godzinny lub dwugodzinny rejs po podobnej trasie można odbyć także na statku „Zefir” lub statkami „Cyranka” i „Cyraneczka”

porót do listy